Šest tipů, jak chránit dětské oči před slunečním zářením

Ochrana dětských očí před slunečním zářením by se neměla podceňovat. Dětské oči jsou mnohem citlivější než oči dospělého člověka. U výběru slunečních brýlí je nejdůležitější kvalita, kterou není radno podceňovat. Máme pro vás 6 tipů, jak chránit oči našich nejmenších před poškozením.

Kšiltovka je základ

V případě, že je vaše dítě ještě malé, začněte s nošením kšiltovky na slunci, ta chrání dětskou hlavičku nejen před úpalem, ale také chrání dětské oči před slunečními paprsky. Oči dětí jsou mnohem citlivější než oči dospělého člověka, protože mají v poměru k oku širší a průhlednější čočku. Pokud by oči nebyly chráněny, hrozí zánět rohovky či spojivek.

Vyberte dětem kvalitní sluneční brýle

Děti tráví venku mnohem více času než dospělý člověk, a jsou tak více vystavené přímému slunečnímu záření. Proto jsou kvalitní sluneční brýle a ochrana očí u dětí obzvláště důležitá. Zrak malých dětí se rychle vyvíjí, pokud se pohybujete v našich zeměpisných šířkách, je pro malé děti do dvou let vhodnější kšiltovka, při nošení brýlí by mohlo dojít ke světloplachosti. U starších dětí toto nehrozí a brýle jsou nutné, a to hlavě u moře nebo na horách. Menším dětem můžete pořídit brýle s páskem, aby si je stále nesundávaly, pro starší děti se prodávají násady, které se nasadí na nožičky brýlí a zachytnou se za ušima. Násady brání brýlím, aby dětem brýle spadly při jakémkoli pohybu. Tyto násady seženete v jakékoliv prodejně Fokus optik.

Nevybírejte příliš tmavé brýle

Brýle pro děti by neměly být ani příliš tmavé, příliš tmavá skla totiž mohou dětskému zraku naopak uškodit. Při pobytu na intenzivním slunci, například u moře, se doporučuje zatmavení brýlí 50–60 procent. Úplně tmavá skla nejsou pro děti vhodná. Způsobují, že se zorničky více rozšíří a do oka proniká ještě více UV záření. Pokud si nejste jisti kvalitou svých brýlí, je lepší nechat si změřit UV filtr v optice. Na našich pobočkách vám zkušený optometrista poradí, jaké brýle budou pro vaše dítě nejlepší.

Myslete na materiál, ze kterého jsou dětské brýle vyrobeny

Brýle vždy vybírejte společně se svým dítětem. Je důležité, aby mu seděly a nepadaly z nosu. Dětské brýle by měly být hlavně lehké a bezpečné. Při výběru myslete také na materiál, ze kterého jsou vyrobeny obruby i skla. Obruby brýlí by měly být vyrobeny z bezpečného pružného a pevného materiálu. Čočky by měly být plastové a stabilně zabarvené. U dětí je vhodné pořídit bezpečnou kategorii ochrany před slunečním UV zářením, na slunečních brýlích bývá označena většinou číslicemi 1–3, čím vyšší je hodnota, tím vyšší je stupeň ochrany.

Do vody jedině s brýlemi

Pokud se rádi rekreujete u vody, snažte se i tam chránit dětská očka. S nejmenšími dětmi je vhodné navštěvovat jenom speciální bazény s nižším obsahem chloru, kde je kvalita vody pečlivě monitorována. Chlorovaná nebo slaná voda může dětské oči podráždit a v některých případech způsobit i zánět spojivek. Kvalitní, dobře sedící brýle by tomu mohly zabránit, proto se doporučuje, aby je děti nosily i do vody.  Zároveň jsou oči chráněny i před slunečním zářením, které je mnohem intenzivnější, když se odráží od vodní hladiny. Zánět spojivek si ale dítě může způsobit i samo, nejčastěji zanesením infekce do oka z ruky. Veďte je proto k tomu, aby si oči zbytečně nemnuly.

 

Omezte tablety a mobilní telefony

Omezte na dovolené tablety a mobilní telefony. Dětské oči jsou celý den namáhány slunečním zářením a když jim po návratu do pokoje dáte tablet, začne už na tak unavené oči působit škodlivé modré světlo. Pár minut nikomu neublíží, ale i zde platí pravidlo všeho s mírou. Úplně by se děti měly vyhnout používání tabletů a mobilních telefonů před spaním. Světlo, které vyzařují jim může prodloužit usínání a narušit spánek.