Šest mýtů o šedém zákalu

Šedý zákal je nejčastější příčinou oslepnutí na světě. Postihne každého druhého člověka ve věku nad 75let. Jeho operace je dnes naprosto rutinní záležitostí, zákrok trvá pár minut, je zcela bezbolestný a jen v ČR je ročně odoperováno více než 100 tisíc očí. Přesto o této nemoci a o jejím odstranění koluje řada mýtů a polopravd, které mnohdy pacienty vyděsí či od zákroku úplně odradí.

Šedý zákal je podstatně rozšířenější a nebezpečnější, než se zdá. Kvůli strachu z operace mnoho lidí riskuje trvalé zrakové komplikace a sami sebe připravují o plnohodnotný a kvalitní život.

Jaké jsou nejčastější omyly, které se o operaci šíří?
1. omyl: Šedý zákal se musí nechat uzrát, než je možné ho operovat. Snad nejrozšířenějším a zároveň nejnebezpečnějším mýtem o šedém zákalu je ten, že před operací je nutné nechat zákal takzvaně uzrát. Podle odborníků se jedná o naprostý nesmysl, který nemá opodstatnění. Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je to jinak. Operace je doporučována hned v okamžiku, kdy šedý zákal začne pacientům zhoršovat zrak. Jednak je zbytečné trápit se se zhoršeným viděním a také platí, že čím je šedý zákal pokročilejší, tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější.

Vhodné načasování operace je nutné konzultovat s lékařem. Ten zváží obtíže, zhoršené vidění a veškeré výsledky vyšetření a doporučí to nejlepší řešení. Rozhodně se nevyplatí spoléhat na to, že se onemocnění rozvíjí pomalu a na řešení je dost času – šedý zákal se sice může rozvíjet měsíce i roky, ale rychlost změn bývá individuální. Proto je důležité nepodceňovat preventivní oční prohlídky a ve vyšším věku navštěvovat lékaře jednou za rok.
2. omyl: I po operaci šedého zákalu je nutné nosit brýle. Naopak! Operace šedého zákalu je ideální příležitost, jak snížit závislost na brýlích. Umělá nitrooční čočka dokonale nahrazuje dioptrickou sílu původní oční čočky, takže volbou vhodného typu čočky lze odstranit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Pokud člověk zvolí implantaci monofokální nitrooční čočky, může si vybrat, zda chcete po zákroku odložit brýle do dálky, anebo na čtení.

Monofokální čočka totiž koriguje vidění na jednu vzdálenost, na druhou vzdálenost bude pacient potřebovat brýle. Kromě monofokální čočky ale můžete zvolit čočku multifokální, trifokální, torickou či asférickou, záleží na dioptrické vadě. Multifokální či trifokální oční čočky zlepší vidění na blízko, na střední vzdálenost i do dálky. Torické nitrooční čočky korigují astigmatismus a asférické nitrooční čočky zase zlepšují vidění za šera a zhoršených světelných podmínek, jsou tedy vhodné zejména pro řidiče a mladší pacienty.

3. omyl: Umělou čočku je nutné za čas vyměnit. To je další častý omyl. Při operaci šedého zákalu je z oka odstraněna zkalená lidská čočka, která je nahrazena čočkou umělou. Umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo, v průběhu života ji není třeba vyměňovat. V každém případě je vhodné před operací vždy zjistit, jaké čočky klinika používá. Existuje řada druhů a určitě se vyplatí vybrat tu nejvhodnější.

4. omyl: Operace probíhá v celkové anestezii a po operaci je nutná hospitalizace. Ne, celková anestezie se při operaci šedého zákalu používá jen výjimečně. Pro znecitlivění povrchu a vnitřních struktur oka se těsně před operací aplikují oční kapky. Zákrok probíhá ambulantně a trvá přibližně 15 až 20 minut, délka záleží na náročnosti výkonu u konkrétního pacienta. Po zákroku je oko zakryto náplastí, ale bezprostředně po operaci můžete odejít domů. Operace druhého oka se pak provádí obvykle s odstupem 3 až 7 dnů.

5. omyl: Příčinou šedého zákalu je čtení při špatném světle. Není to pravda. Pravá příčina nemoci není známa, jedná se o přirozený proces stárnutí oka, proto většinou postihuje osoby starší 60 let. Riziko vzniku šedého zákalu mohou ovlivnit vyšší dioptrické vady, cukrovka, záněty oka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření a často také těžké úrazy oka. Ke vzniku šedého zákalu přispívá i nadměrné působení infračerveného a ultrafialového záření a některá metabolická a celková onemocnění.

6. omyl: Šedý zákal vyléčí oční kapky. Šedý zákal nelze léčit léky, očními kapkami ani brýlemi. Jedinou možností léčby je právě operace

7. omyl: Po operaci se může čočka znovu zakalit. Není tomu tak! Je pravdou, že umělá čočka zestárnout nemůže, a tudíž se nezakalí. Šedý zákal se vrátit nemůže. Co se ale může stát, je zkalení pouzdra původní čočky, do kterého se vkládá nová čočka. Tomu stavu se říká sekundární šedý zákal. I tento problém se dá odstranit rychlým a bezbolestným způsobem.