Jak se starat o oči v různých fázích života?

Zrak je jeden z našich nejdůležitějších smyslů. Často si tuto skutečnost uvědomíme až ve chvíli, kdy nám přestává sloužit. V tuto chvíli už ale může být pozdě. Starat se o oči bychom měli už od dětství, a v dospělosti ještě pečlivěji.

Po třicítce je v hlavní roli jídelníček
Říká se, že stárnout začínáme v okamžiku příchodu na svět, ale uvědomovat si rychlé plynutí času začneme většinou až po třicátém roce života. Celodenní a někdy i celonoční koukání do monitoru (počítače, tabletu, chytrého telefonu) zraku rozhodně nepřidá. Ale na stavu očí se neprojevuje jen záliba v elektronice nebo nedostatek spánku a stres. Ostrost vidění závisí v nemalé míře také na tom, co jíme. Oči spotřebují až 25 procent vitaminů a minerálů přijímaných z potravy. Potřebují hlavně antioxidanty. V jídelníčku pro zrak by proto neměla chybět zelenina (česnek, cibule, špenát, rajčata, červená řepa atd.) a ovoce (borůvky brusinky, maliny, ostružiny, černý rybíz, pomeranče, kiwi, červený grep nebo meloun). Důležité jsou i další zdroje cenných látek jako jsou mořské ryby a řasy, vejce, celozrnné obiloviny a fazole.

Čtyřicítka na krku, brýle na nose
Více než krásu začínáme řešit funkci očí. Zatímco dřív jsme před ordinací oftalmologa čekali třeba kvůli prodloužení a zesílení řas, po čtyřicítce vás sem nejčastěji vyžene neschopnost přečíst malá písmenka na konci smluv, návody nebo příbalové letáky léků. Chtělo by to brýle! Ale člověk, který se bez nich dosud obešel, se brání. Vyhnout se používání brýlí na čtení a zbavit se dioptrií jednou provždy lze často pomocí operace. Zákrok se provádí ambulantně, je bezbolestný a trvá jen několik minut.

Pokud zákrok není vhodný nebo sami nechcete, přichází na řadu korekce zraku pomocí dioptrií. Můžete si vybrat, zda sáhnete po čočkách nebo brýlích. Vše chce cvik, ale po čase se brýle stanou příjemným společníkem i módním doplňkem a čočky po pár dnech už vůbec nebudete vnímat.

Po padesátce se vyplatí prevence
Oční lékaři doporučují na preventivní prohlídky chodit po pětačtyřicítce jednou za dva roky. Nejde jen o to, že přibývá dioptrií a brýle (nebo čočky) je potřeba „aktualizovat“. S věkem se zvyšuje i možnost vzniku závažných očních chorob, jako je katarakta nebo věkem podmíněná makulární degenerace. Při ní odumírají buňky ve středu sítnice, které umožňují ostré a barevné vidění. Pokud se nemoci včas odhalí, bývají dobře léčitelné nebo je lze alespoň částečně zpomalit. Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby – například silně krátkozrací, diabetici, anebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal.

Po šedesátce si dejte pozor na šedý zákal
Šedý zákal (katarakta) je onemocnění, jež podle odhadů postihne v průběhu života až polovinu lidí. Nejčastěji ovšem seniory. Ke zkalení oční čočky a tím ke zhoršení kvality vidění dochází ale nejen vinou věku, příčinou může být cukrovka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření nebo úrazy oka. Operace katarakty bývá nejčastějším zákrokem prováděným u lidí starších 65 let. Je hrazen ze zdravotního pojištění a ti, kteří operaci podstoupili, často litují, že se k ní neodhodlali dříve. Nečekat na pokročilou fázi onemocnění radí i lékaři. Platí to ostatně pro všechny oční vady. Světovým trendem, který se už několik let prosazuje i u nás, jsou rychlé bezkontaktní a bezpečné zákroky prováděné femtosekundovým laserem. Jejich výhodou je okamžitý návrat k běžným činnostem.