Kniha, čtečka nebo notebook?

Mnoho lidí cítí, že dlouhé čtení nedělá jejich očím dobře. Někdo je zvyklý hodiny koukat do notebooku či tabletu a ponořit se do vyhledávání zajímavých informací, jiný preferuje vzít do ruky klasickou knihu. Čím dál více lidí propadá také kouzlu čtení elektronických knih. Co je nejlepší pro naše oči?

Vzrůstající zálibu Čechů v elektronických knihách už zaznamenávají i lékaři. Přesněji, setkávají se s dotazy, jaká forma čtení je vlastně z pohledu očního lékaře nejvhodnější. Různé studie uvádějí shodný údaj a sice, že devadesát procent lidí pracujících s počítačem si stěžuje na únavu očí. Stejný jev zaznamenávají lékaři i u lidí, kteří čtou elektronické knihy. Při sledování monitoru je přirozené, že člověk při soustředění na danou činnost mrká asi pětkrát méně než normálně. Tím ale povrch oka velmi trpí, protože nedochází k potřebnému zvlhčení slzami. Syndrom suchých očí způsobuje osychání rohovky. Je proto nutné oči každých dvacet minut promrkat. Zároveň je dobré dodržovat pravidlo 10 – 10 – 10. Po každých deseti minutách by se člověk měl po dobu deset sekund dívat na předmět vzdálený aspoň deset metrů, nejlépe z okna.
Lékaři se shodují, že čtečky jako jediné z jiných přístrojů, na nichž čteme, nejsou podsvícené a jejich displej je odlišný, proto jsou na čtení e-knih nejvhodnější. Čtečky nejméně namáhají a unavují oči. Zároveň je jejich rozlišení uzpůsobeno právě čtení. Nízké rozlišení tabletů nebo počítačů způsobuje kostrbatost písma, což zraku škodí.

TIP:
Čtete si rádi venku? Ať už u moře nebo na lehátku u sjezdovky si nezapomeňte při slunečném počasí na čtení nasadit sluneční brýle. To vidí lékaři velmi neradi. Upozorňují, že v takových případech oči bolí i proto, že se sluneční paprsky odrážejí od bílého papíru a zátěž na oči je tak mnohem vyšší než při čtení za běžného světla.