7 důvodů, proč nosit sluneční brýle

Efektní temná nebo zrcadlová skla mohou být sice moderní, sluneční brýle ale nejsou jen módní doplněk, musí vaše oči především chránit. Umíte si vybrat ty správné?

Pozor na UV záření Základním požadavkem na sluneční brýle je kvalitní ochrana před UV zářením. Zvlášť nebezpečné jsou odrazy od reflexních povrchů, jako jsou sníh, voda, písek či hladký chodník. Brýle mají chránit i citlivou pokožku kolem očí, která je extrémně jemná a lehce se spálí. Na spálené kůži se pak mnohem rychleji tvoří vrásky.

UVA a UVB záření UV záření není jen jedno. Používejte pouze brýle, které filtrují UVA i UVB záření. Informace o účinno­s­ti konkrétního filtru najde­te na etiketě výrobku. Brýle nakupujte pouze v optice, kde máte jistotu kvality.

Brýle, které sedí
Vyberte si model, ve kterém se budete cítit dobře a přirozeně. Sluneční brýle by totiž měly fungovat podobně jako opalovací krém, tedy samozřejmá ochrana před škodlivými paprsky, o které nebudete téměř vědět.

Stínění je důležité UV filtr je sám o sobě čirý, barevný odstín brýlí nesouvisí s tím, jak účinně brýle před UV paprsky chrání. Zabarvení však může ovlivnit vnímání barev, takže, řidiči, pozor. Na každou aktivitu se hodí jiná barva skel. Nechte si poradit zkušeným optometristou.

Polarizační čočky Jsou o něco dražší, ale minimalizují odlesky např. na vodní hladině. Proto se hodí pro sport.

Velikost je důležitá Rozměrné brýle lépe stíní oči z různých úhlů a poskytují mnohem lepší ochranu.

Kvalita na prvním místě Zapomeňte na nákup v supermarketu nebo na tržišti. Raději si zajděte do oční optiky, kde vám nejen pomohou s výběrem těch správných obrouček, ale především zaručí kvalitu čoček. Obzvláště u dětských brýlí je to extrémně důležité. Dětský zrak je mnohem náchylnější než zrak dospělého člověka a rychleji se poškodí.