Kontaktní čočky – skvělá volba na sport i do společnosti

Existují situace, při nichž nejsou dioptrické brýle na obličeji příliš vítány a jejich přítomnost může být dokonce nebezpečná. Patří sem prakticky veškeré sportovní a outdoorové aktivity, včetně zimních i letních sportů. Brýle však mohou překážet i při společenských akcích, jako jsou plesy, party, koncerty nebo svatby. Tehdy je vhodné sáhnout po kontaktních čočkách.

 

 

Nová dimenze vidění

Kontaktní čočky zkrátka nepřekážejí -nikde netlačí, netíží a ani nekloužou po nose. Nenastávají ani okamžiky rozmazaného vidění přes zamlžená skla při přechodu z chladu do teplé místnosti a naopak. Ve výhledu vás neruší otisky prstů, prach, škrábance ani kapky na sklech.  Kromě estetických a bezpečnostních důvodů existuje ještě jeden velmi pádný argument, proč kontaktní čočky vyzkoušet: nabízejí  totiž zcela novou dimenzi vidění.Tuto skutečnost si většina lidí neuvědomuje až do okamžiku, než čočky poprvé nasadí.

„U většiny očních vad je zrakový vjem s čočkami výrazně kvalitnější než s brýlemi. Široké zorné pole neomezené okrajem brýlových obrub umožňuje lepší a jistější prostorovou orientaci. Stabilnější vidění a nižší zátěž na svalový okohybný aparát – to jsou výhody absence zkreslení,   které je typickým fenoménem brýlí (deformace tvarů, houpání obrazu, vlnění) a je vnímáno zejména v prvních dnech s novými brýlemi. Další nezanedbatelnou předností je fakt, že kontaktní čočky nezpůsobují zmenšení ani zvětšení obrazu,“ vysvětluje specialistka ze společnosti FOKUS optik Tereza Slavíková.

Vyhledejte odborníky

Kontaktními čočkami lze dnes korigovat prakticky všechny vady zraku, důležité je však vyhledat kvalitního specialistu – kontaktologa.  „Ten vám během takzvané 1. aplikace změří potřebné parametry oka – dioptrie, rozměry rohovky, její zakřivení, průměr... Odborně zhodnotí stav vašeho oka a doporučí nejvhodnější čočku,“ vysvětluje Tereza Slavíková z FOKUS optik. Kontaktolog vás potom naučí čočky bezpečně nasazovat a vyndávat a vysvětlí vám vše potřebné.

Je přitom důležité vybrat kvalitního odborníka: čočka musí být bezpečná i při dlouhodobém nošení.Velké riziko u kontaktních čoček totiž spočívá v tom, že následky nošení nevhodných čoček, vybraných bez odborného dohledu, se neprojeví ihned - o to závažnější pak mohou být pozdní komplikace.