Chcete si udržet ostrý zrak? Začněte včasnou péčí o oči!

S přibývajícím věkem se náš organismus přirozeně mění, a to platí i pro naše oči.  Změny způsobené stárnutím pozorujeme všichni a všechny nás donutí jednou navštívit očního lékaře, abychom včas odlišili změny přirozené, fyziologické, od těch, které by mohly signalizovat blížící se chorobu.

 

 

Když se řekne presbyopie

Mezi nejznámější fyziologické změny způsobené stárnutím patří presbyopie, česky vetchozrakost. Je to stav, kdy oko postupně ztrácí schopnost akomodovat, tedy přizpůsobovat optický aparát pohledu na blízko. „Presbyopie se projeví obvykle po 40. až 45. roce věku tak, že napřed při horším osvětlení se nám hůře čte, při delším čtení se zvyšuje únava, může se objevit i častější zčervenání očí, pálení, řezání, nebo bolesti hlavy,“ popisuje Tereza Slavíková, specialistka ze společnosti FOKUS optik. Při práci s textem na počítači nebo při čtení u televize nám tak chvíli trvá, než se oko zadaptuje na dálku, když od čteného textu zvedneme pohled.

Začněte včas

S postupujícím věkem se u presbyopie nevyhneme korekci na blízko. „Není pravda, že pokud se budeme bránit korekci na blízko a budeme se snažit tento hendikep překonávat, oddálíme presbyopii a oko vytrénujeme. Je to hrubý omyl, jediné čeho tím docílíme, je větší únava a zkrácení doby čtení, zhoršení schopnosti pracovat na blízko  a bolesti hlavy,“ vyvrací jeden z mýtů Tereza Slavíková.

Presbyopii nelze léčit,  bohužel zatím nebyla vyvinuta žádná operace, která by zcela uspokojivě a trvale presbyopii odstranila, i když pokusů bylo  a je stále mnoho. Můžeme ji  však bez problémů korigovat plusovými dioptriemi, které nahradí chybějící akomodaci.

Brýle i kontaktní čočky

Korekci přitom můžeme provést několika způsoby.  „Nejjednodušší a nejrozšířenější je korekce brýlemi, ať již jednoohniskovými, určenými jen na čtení, nebo různými typy brýlí multifokálních, které po krátké adaptaci mohou přinést značné pohodlí a kvalitní vidění. Stále větší oblibě se také těší kontaktní čočky,“ vysvětluje specialistka ze společnosti FOKUS optik Tereza Slavíková.

Díky čím dál širší nabídce brýlí a kontaktních čoček si tak nemusíme presbyopií nechat komplikovat život. „Odborní pracovníci v pobočkách FOKUS optik vám zcela jistě pomohou najít optimální řešení. Ať už zvolíte kontaktní čočky nebo dioptrické brýle, budou pro vás připraveny špičkové produkty světových i privátních značek, a to za velmi zajímavé ceny,“ uzavírá Tereza Slavíková.